Sensoryka dźwiękowo-muzyczna – czym tak dokładnie jest?

wróć

Czym jest sensoryka?

Najprostszą i ogólną definicją może być wyjaśnienie, że sensoryka pozwala na doznawanie otaczającego nas świata za pomocą zmysłów. Odpowiednio rozbudowana sensoryka zapewnia poprawny rozwój każdego dziecka. Bodźcowanie układów zmysłowych, jest niezbędne w prawidłowym dorastaniu pociech, ponieważ pozwala to na lepsze zapoznanie się ze środowiskiem i doznawanie np. nowych smaków, zapachów, czy właśnie dźwięków. Najlepszym rozwiązaniem jest, by wszystkie bodźce sensoryczne pochodziły z codziennych i naturalnych aktywności, czy zabaw. Co ważne sensoryka, jest na tyle rozbudowaną i uniwersalną dziedziną, co sprawia, że każdy rodzic może wykonywać ćwiczenia sensoryczne ze swoim dzieckiem w domu. Ważne jest jednak to, by dostarczać dzieciom zróżnicowane bodźce i aktywować wszystkie zmysły, a nie skupiać się tylko na jednym z nich.

Sensoryka dźwiękowo-muzyczna

Skoro już wiadomo, czym jest sama sensoryka, tak wyjaśnienie, na czym polega sensoryka dźwiękowo-muzyczna, nie będzie problemem. To wpływanie na bodźce zmysłowe dziecka właśnie za pomocą dźwięków, melodii, czy muzyki. Tego rodzaju stymulacja, jest szczególnie ważna w przypadki dzieci autystycznych, niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, dzieci na wózkach, czy z różnego rodzaju orzeczeniami. W ten sposób dzieci mogą pobudzić swoją kreatywność, uspokoić się, czy wyciszyć. Najczęściej sensoryka dźwiękowo – muzyczna jest połączona z drugim rodzajem – np. z ruchem. Zabawy takie w prosty sposób łączą rozpoznawanie dźwięków, czy melodii z różnymi bodźcami ruchowymi. Terapia sensoryczna wykorzystująca dźwięki i muzykę może wykorzystywać wiele narzędzi. Najprostszym i najłatwiejszym z nich, jest wybranie odpowiednio stymulującej składanki muzycznej i puszczenie jej dziecko. Jednak istnieje sposób na to, by urozmaicić każdą, muzyczną zabawę. Sprawia to, że pociecha może nie tylko słyszeć dźwięki, ale również poznawać to, jak są one tworzone.

Narzędzia niezbędne w terapii sensorycznej

Stymulacja sensoryczna za pomocą dźwięków, często wykorzystuje różnego rodzaju instrumenty muzyczne. W przedszkolach, czy szkołach mogą to być pianina i fortepiany, czy różnego rodzaju ścieżki sensoryczne, które montowane są w ogródkach i zapewniają wiele zabawy wszystkim dzieciom, łącząc jednocześnie przyjemności z nauką. W zaciszu domowym często trudno znaleźć miejsce na większe instrumenty, dlatego wtedy warto postawić na te mniejsze, które bez problemu można schować do szuflady. W naszym sklepie możesz znaleźć różnego rodzaju bębenki, tamburyno, czy dzwonki. To produkty wykonywane ręcznie przez nas. Przykładamy największą uwagę do drobiazgów i wszystkich szczegółów. Wybieramy tylko sprawdzone, najwyższej jakości materiały, które zapewniają doskonałe użytkowanie przez wiele lat. Posiadamy długoletnie doświadczenie, co sprawia, że dokładnie wiemy, że tylko najlepszej jakości instrumenty będą w stanie odpowiednio rozwijać muzyczną ekspresję dziecka.

 Wersje językowe